Anneler Günü nedir?

ABD’li Anna Jarvis’in vefat eden annesi için 1908 yılında West Virginia daki bir kilisede kutlayarak başlattığı anneler günü, 1914 yılında Amerika Birleşik Devleti tarafından onaylanarak ülke çapında genişledi ve zamanla başka ülkelere de yayıldı.

1914 yilinda ABD baskani Woodrow Wilson anneler gününü ulusal gün olarak tayin etti.

Bu kutlama Hıristiyanlıkta annelere hayat veren ve kötülüklerden koruyan ruhani bir güç sayılan “Anneler Kilisesi” ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali Anneler pazarı kutlamaları ile birleşerek, beraber kutlanmaya başlandı.

Ülkemizde ise 1955 yılından beri Hrıstiyanlar gibi mayıs ayının ikinci pazar gününde anneler günü kutlanıyor.

Misir, Lubnan, Suriye, Urdun, Kuveyt, Yemen, Birlesik Arap Emirlikleri gibi Müslüman ülkelerde ise baharın başlangıcı olan 21 Mart ta kutlanıyor.

Kapitalizmin bayramları olarak kabul ettiğimiz sevgililer günü ve noel gibi sevginin maddi karşılığa dökülmek istendiği bu günlerde tvler, marketler, mağazalar sözde indirim yarışına girer kampanyalar düzenler. Pahalı giysilerden tutun pırlantaya kadar tüketim çılgınlığına yönelik bu ananelerin ne bizim kültürümüzde ne de İslamda yeri yoktur. Tüm bunlara rağmen halen ülkemizde birçok kişi tarafından kutlanmaktadır.

İslamda var olan önemli günlerin hiçbiri Hrıstiyanlarca kutlanmazken inançlı olarak güvenimizi kazanan siyasi liderlerden tutun kanaat önderlerine kadar şuursuzca göndemde tutulan bu mevzu artık çöpe atılmalı.

Bizi 9 ay karnında taşıyan o cefakar annelerimize hayırlı bir evlat olarak en güzel hediyeyi verelim.

İlla bunu bir güne addetmek isteyenlere tavsiyem bizi dünyaya getirdikleri günü, yani doğum günümüzü onlara anneler günü olarak hediye edelim.

[Milli Devrim – 13 Mayıs 2012]

Reklamlar
Etiketler , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: